DN-X1500

I. Słowem wstępu

Oficjalna premiera miksera DENON DN-X1500 miała miejsce w lutym 2004 roku. Był on odpowiedzią firmy DENON na legendarną, jednak nieco archaiczną już konstrukcję Pioneer’a – DJM-600. W porównaniu do swojego pierwowzoru, jest to już konstrukcja w pełni cyfrowa i o wiele nowocześniejsza od swojego konkurenta. Do tej pory w ofercie DENON’a nie było typowego club/ mobile/ battle miksera 12″ o takiej budowie. Swym wyglądem, jak i funkcjonalnością bardzo przypomina DJM-600, co widać na poniższym zdjęciu:

DENON DN-X1500

Jednak na tym podobieństwa się kończą. Jest to jeden z pierwszych mikserów na świecie posiadających innowacyjne rozwiązanie w postaci wejść typu MATRIX oraz pierwszy na świecie posiadający port USB, umożliwiający aktualizację oprogramowania. Ostatnia dostępna oficjalna wersja oprogramowania to Sys6796, Pan6590, Dsp2020 z dnia 15 grudnia 2004 r. Jednak całkiem niedawno (maj 2006) miała miejsce mniej oficjalna aktualizacja Pan6590 do Pan6934. W tej chwili nie wiadomo jeszcze cóż takiego nowego ona wnosi, jednak aktualizacja jest możliwa tylko i wyłącznie przez autoryzowany serwis, ponieważ wiąże się ona ze zmiana hardware, nie zaś samego oprogramowania. Sama firma DENON, niestety nie jest w stanie określić kiedy i czy w ogóle nastąpi jeszcze jakaś większa aktualizacja software do tego miksera.

II. Pierwsze spojrzenie

Pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy, jako byłemu posiadaczowi Pioneer’a DJM-600, zaraz po wyjęciu miksera z kartonu są jego wymiary. Mimo bardzo podobnych wymiarów do znanej wszystkim sześćsetki, DENON DN-X1500 jest mikserem wyraźnie mniejszym, ale o zwartej i przemyślanej budowie, jednocześnie wyglądającym bardzo solidnie.

W pudle, oprócz samego miksera znajdziemy również instrukcję w kilku językach (w tym polskim, jednak tutaj jest to tylko ksero i jakość tłumaczenia jest raczej średnia – wyczuwa się naleciałość angielszczyzny i posługiwanie się programu typu translator, jednak bez problemu zapoznamy się z możliwościami miksera). Jest też karta gwarancyjna Horn Distribution (oficjalnego dystrybutora firmy DENON na Polskę) ważna przez rok. Chcąc przedłużyć gwarancję o kolejne 2 lata należy wypełnić w okresie trwania gwarancji drugą kartę, przedłużającą ważność tej pierwszej (wtedy to zostaniemy zarejestrowani w ich systemie jako użytkownik sprzętu tejże marki). W pudełku znalazłem też smycz DENON DJ, ale to już raczej jako bonus od sklepu gdzie kupiłem owy mikser. Brakuje za to przewodu USB łączącego mikser z komputerem. Gdyby zaszła konieczność aktualizacji, taki przewód musielibyśmy dokupić we własnym zakresie.

DENON DN-X1500

DENON Crossfader Sercem każdego DJ miksera jest oczywiście crossfader, tak też jest i tutaj. Model ten został wyposażony w crossfader firmy Penny+Giles. Charakteryzuje się on bardzo wysoką jakością wykonania, precyzją, niezawodnością, jak i niespotykaną jak dotąd przeze mnie „lekkością prowadzenia”. Jest wręcz stworzony do scratch’u. Jestem święcie przekonany, iż wytrzyma, wiele, wiele lat najznamienitszych katuszy.

DENON Linefader Linefader’y również wyglądają całkiem przyzwoicie i nie można im nic zarzucić, aczkolwiek widać wyraźnie, iż zachowują się one nieco inaczej w porównaniu do cross’a. Zarówno crossfader, jak i wszystkie linefader’y można wymienić samodzielnie, nie ingerując we wnętrze miksera, tym samym nie tracąc gwarancji (co w sprzęcie tej klasy w obecnych czasach stało się już standardem).

DENON EQ Jeśli chodzi o gałki EQ tu się nieco przeraziłem. Są strasznie małe! Z początku myślałem, że w warunkach bojowych po prostu zawiodą, za sprawą tego, iż nie będzie można ich dobrze złapać, palce będą się na nich ślizgać, itd. Nic bardziej mylnego! Za sprawą tego, iż nie jest to sam goły plastyk, a otoczony (dobrze wyprofilowaną) gumą, gwarantującą dobre trzymanie się w palcach podczas naszego liveact’u. A więc spocone dłonie już nie są nam strasznie!

DENON Buttons Przyciski – no cóż, tutaj DENON raczej się nie popisał w tym modelu. Primo: jeśli chodzi o ich montaż – żadnego ładu i składu. Nie są one prostopadle umieszczone do płyty czołowej. Każdy jest pod innym kątem, tak jakby wszystkie były montowane na kolanie. Secundo: te przerwy pomiędzy przyciskami, a płytą czołową miksera. Poza tym, na oficjalnym forum DENON’a były zgłaszane problemy z owymi przyciskami. Potrafią się po prostu przycinać i trzeba użyć większej siły, aby zadziałały. Tak było też i u mnie z MASTER CUE, jednak po jakimś czasie przypadłość ta ustąpiła i switch, działa tak jak nowy. Ogólnie za przyciski – pierwszy duży minus.

Jak na prawdziwy mikser klubowy przystało, oprócz 4 kanałów, posiada on również 2 tory mikrofonowe, duży, czytelny wyświetlacz, wbudowany efektor oraz sampler. Owe uposażenie tego miksera postaram się przybliżyć w kolejnych rozdziałach tego artykułu.

III. Pierwsze uruchomienie

DENON Power Button Sprzęt podłączony, czas na pierwsze uruchomienie. Wciskamy legendarny już przycisk POWER. W momencie wciśnięcia tegoż przycisku, jako pierwsze wita nas świecące się na niebiesko logo DENON DJ. Sekundę później zapalają się w tym samym momencie: podświetlenie na czerwono potencjometru MASTER LEVEL, również na czerwono przyciski EQ ON/OFF, przycisk TAP świeci się na zielono oraz uruchamia się duży i czytelny wyświetlacz. Jednak mikser w pełni gotowy do pracy jest dopiero w siódmej sekundzie od wciśnięcia przycisku POWER. Wtedy to reszta podzespołów jest już gotowa i można w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje nam owy mikser. Jak widać troszkę to trwa i w tym przypadku Pioneer jest szybszy – do pełnego startu wystarczają mu 3 sekundy. Jednak w tym wypadku uważam, iż jest to doprawdy mało istotne. Nie zapominajmy też o tym, iż DJM-600 to swojego rodzaju hybryda analogowo-cyfrowa, natomiast DENON – pełna cyfra.

Ogólnie włączony DENON prezentuje się bardzo ładnie, ale nie da się jednak tego ukryć, iż jest to po prostu świecąca się choinka. Jedni to lubią, inni nienawidzą, ale trzeba przyznać, iż naprawdę przykuwa wzrok.

Pierwszą rzeczą, którą się zajmiemy, tak na poważnie to wyświetlacz. To właśnie on budzi największą ciekawość.

IV. Wyświetlacz i presety

DENON DN-X1500 LCD Mikser DENON’a został wyposażony w duży i jednocześnie bardzo czytelny wyświetlacz LCD, który zapewnia komunikację wzrokową pomiędzy użytkownikiem, a samym mikserem. To właśnie za jego pomocą możemy zobaczyć jaki efekt jest aktualnie ustawiony, czy jest coś nagrane w pamięci samplera, i w jaki sposób ma być odtwarzane, przyporządkowanie poszczególnych kanałów oraz samplera pod crossfader’a, aktualne wskazania licznika BPM, itd., ale najważniejszą rzeczą jest to, iż właśnie tutaj dokonujemy personalizacji ustawień osobistych miksera i możemy skonfigurować wedle swoich upodobań, a ustawień jest doprawdy wiele. Ustawienia te nazywamy presetami.

Aby dostać się do tzw. Preset Mode, potencjometr EFFECTS ASSIGN należy ustawić w pozycję OFF, następnie należy przytrzymać przez 2 s. przycisk TAP, w ten oto wspaniały sposób znaleźliśmy się w ustawieniach osobistych DENON’a DN-X1500. Znajdziemy tu szereg ustawień, począwszy od ustawień sekcji EQ czterech kanałów wejściowych (możliwość zmiany zakresu częstotliwości oddzielnie dla LOW, MID i HI), poprzez charakterystykę pracy crossfader’a, jak i linefader’ów, z możliwością niezależnego ustawienia barwy dźwięku dla słuchawek, wł./wył. oddzielnych bramek szumów dla kanałów wejściowych i torów mikrofonowych. Do własnych potrzeb możemy również dostosować funkcje efektora poprzez włączanie, bądź wyłączanie poszczególnych efektów (domyślnie wiele efektów jest wyłączonych, a doprawdy warto je włączyć). Jest tutaj również możliwość sprawdzenia wersji oprogramowania, jaką posiada nasz mikser. To tylko niektóre z możliwych ustawień miksera. DENON aż się prosi, aby go skonfigurować pod siebie.

Z początku poruszanie się po menu może się wydawać trudne i zagmatwane, jednak wystarczy kilka, no może kilkanaście minut aby złapać wprawę i cieszyć się w pełni możliwościami jakie oferuje ten produkt.

V. Matrix

DENON DN-X1500 MATRIX System wejść typu MATRIX jest to rewolucyjne rozwiązanie po raz pierwszy zastosowane w tego typu mikserach cyfrowych. Jest bardzo podobne do tego zastosowanego w dużych mikserach studyjnych marki MIDAS, czy mniejszym analogowym Vestax’ie PMC-CX. Pozwala on każdemu z ośmiu wejść (5 line, 3 phono-line) przyporządkować dowolny kanał. Wreszcie koniec z przepinaniem! Jednym ruchem gałki jesteś wstanie zmienić „położenie” gramofonu czy CD z kanału pierwszego na czwarty, itd. Mało tego! To samo źródło sygnału możesz ustawić na kilku kanałach jednocześnie. Wykorzystując to rozwiązanie możesz uzyskać ciekawe efekty, poprzez dodatkowe ustawienie EQ dla każdego kanału inaczej, jednak z tym samym sygnałem wejściowym. Daje to kolejne, nowe możliwości miksu. Pamiętaj, bądź kreatywnym!

Dodatkowo mikser ten posiada 2 kanały mikrofonowe z 3-stopniową korekcją, funkcją „talkover” oraz „mic post”, umożliwiającą wysyłanie sygnału mikrofonowego do wyjść BOOTH, REC i SPDIF.

VI. Efektor i sampler

DENON DN-X1500 Efektor i sampler Mikser DENON DN-X1500 posiada wbudowany, 32 bitowy procesor efektów. Jest to dokładnie ten sam procesor, jaki został zastosowany dwa lata później w mikserze Pioneer DJM-800. Standardowo DENON posiada 9 efektów: Delay, Echo 1 (Loop Echo), Echo 2, Filter 1, Filter 2, Flanger, Pan, Trans oraz Key %, z czego początkowo dostępne są tylko 4 efekty: Delay, Echo 1 (Loop Echo), Filter 1, Flanger. Aby je uaktywnić, należy w włączyć je w presetach. Wszystkie wspomniane efekty są synchronizowane z wbudowanym licznikiem BPM. Na szczególną uwagę zasługuje jeden efekt: Echo 1 (Loop Echo) – efekt, który pozwala na zapętlenie i ciągłe odtwarzanie fragmentu utworu poprzez jeden obrót potencjometru „wet/dry”.

Oprócz tego DENON DN-X1500 posiada bardzo dobrze rozbudowaną sekcję samplera. Maksymalna długość zgranego sampla wynosi 8 s. Sygnał możemy zgrać z 6 dostępnych źródeł (kanałów 1-4, Main Mic oraz Master). Po zapisaniu sampla do pamięci mamy możliwość ustawienia jego wysterowania (nie wiem dlaczego, ale domyślnie dźwięk jest zgrywany o -3 dB, niż być powinien i chcąc go zrównać z Masterem należy go właśnie podbić o te +3 dB), sposobu odtwarzania (Loop, Exit B, Single, Shutter), kierunku odtwarzania (normalnie i wstecz), możliwości przycinania punktów A i B na odsłuchu oraz zmianę prędkości w zakresie ?100%. Jednak i tu znalazła się jedna niezbyt przyjemna cecha. Otóż, przy skasowaniu sampla i nagraniu kolejnego, wszystkie ustawienia powracają do standardowych i ponownie trzeba wszystko ustawiać od początku i zbędnie tracić czas. Dla mnie kolejny spory minus.

VII. Podsumowanie

Szczerze powiedziawszy, dosyć długo zabierałem się do tej recenzji. Można by powiedzieć, że z braku czasu (zawsze coś stawało na przeszkodzie) odwlekałem ją w nieskończoność. Jednak zmobilizowałem się i oto jest.

Mikser DN-X1500 posiadam już około roku, więc jako tako już wyrobiłem sobie o nim zdanie. Przyznam szczerze, iż jestem osobą, że tak to ujmę „wychowaną” na produktach firmy Pioneer, jednak nawróconą i uświadomioną, iż jest coś innego i znacznie lepszego niż tylko „wszechmocny” i przereklamowany Pioneer i Technics (dzięki Deck za otworzenie oczu na świat). Troszkę ciężko było mi się przestawić ze znanej 600setki Pioneer’a na DENON’a mimo, iż są to właściwie bardzo podobne klasowo produkty. Ale powiem jedno. Warto było. Początkowo podchodziłem sceptycznie do tej zmiany, jednak w tej chwili, ani trochę nie żałuję, że dokonałem takiego, a nie innego wyboru.

Znaną wszystkim sześćsetkę, DENON praktycznie wszystkim bije na głowę! Posiada dużo lepszą jakość dźwięku (tego miksera praktycznie nie da się przesterować!), szereg innych cech, takich jak: Matrix, Port USB, rozbudowany Sampler, świetny cross Penny+Giles i wiele innych. Owszem, jak każdy produkt posiada też pewne wady, do których możemy zaliczyć: Przyciski CUE, powracanie do ustawień początkowych samplera po skasowaniu i nagraniu nowego sampla i gorsze (w sensie wolniejsze i troszkę mniej dokładne), niż w Pioneerze liczniki BPM (tu Pioneer trzyma górę, ale kto grając zawodowo ich używa?). Poza tym troszkę brakuje „rozgraniczenia” na wskaźnikach wysterowania sygnału tego, co jest powyżej 0 dB (ciężko w ciemności wyczuć tą granicę).

Warto również wspomnieć, iż całkiem niedawno DENON wypuścił na światło dzienne, brata bliźniaka owego miksera. A zwie się DENON DN-X1500S. Podstawowymi różnicami pomiędzy tymi mikserami jest srebrny czołowy panel miksera, pasujący kolorystycznie do playerów DENON DN-S3500, oraz zmieniony corossfader z Penny+Giles na FLEX FADER (szybszy i bardziej precyzyjny, aniżeli jego poprzednik, jakby Penny+Giles był zły;) ). Niestety nie ma możliwości wymiany cross’a z Penny+Giles na FLEX FADER. Zastosowany jest inny wtyk i trochę zmienione oprogramowanie miksera.

I to by było chyba na tyle. Gdyby ktoś miał jakieś, uwagi, sugestie, spostrzeżenia (szczególnie negatywne) dotyczące tej krótkiej recenzji, bądź też samego odtwarzacza, zapraszam na forum.

Ogólna ocena: 8/10